Asia_Golden |
Psiarz |
|
|
Dołączył: 28 Sie 2006 |
Posty: 104 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Skąd: TYCHY :D |
|
|
 |
 |
 |
|
... a czemu temat nie w rasach ?
Husky syberyjski w pigułce
Pierwotnie husky ciągnęły ciężkie sanie Eskimosów przez Arktykę.
OPIS
Średniej wielkości
Gęsta sierść z półdługim włosem okrywowym
Czoło nieco zaokrąglone
Trójkątne, stojące uszy
Wysokość w kłębie: 54 do 60 cm psy, 51 do 56 cm suki
Przeciętna długość życia: 12 lat
Wychowane przez Eskimosów
Husky syberyjski pochodzi z północnowschodniej Syberii - pewien rosyjski handlarz futer zabrał je w 1909 roku do Ameryki, gdzie używał tych psów do wyścigów psich zaprzęgów. Jego psy zostały wyhodowane przez plemię Czukczów, żyjące z hodowli reniferów, polowania i rybołówstwa. Czukcze do przemieszczania się używali sań zaprzężonych w psy. Tak rozpoczęła się kariera husky w lodowatych krainach Dalekiej Północy. Surowy dobór hodowlany sprawił, że wkrótce psy te stały się prawdziwymi mistrzami w ciągnięciu sań.
Bezwzględna selekcja
W owych czasach wkrótce po porodzie selekcjonowano miot i zabierano matce szczenięta płci żeńskiej, które nie były dostatecznie silne i witalne, a były to cechy, na które Eskimosi zwracali szczególną uwagę w hodowli psów. Szczenięta płci męskiej przechodziły surowy test właściwości fizycznych - i te, które go nie przeszły dzieliły los słabszych suk. Czukcze pod tym względem nie znali litości. Wyselekcjonowane zwierzęta były otaczane szczególną opieką: zadbane, karmione najlepszym pożywieniem i pielęgnowane.
Prawo silniejszego
Czukcze zezwalali na rozmnażanie się jedynie liderom zaprzęgów. By inne psy nie usiłowały przejąć przewodnictwa kastrowano je.
Wyścig ze śmiercią
W styczniu 1925 roku, kiedy w USA panowały mrozy sięgające do minus 30 stopni, husky okrzyknięto, nieco na wyrost, 'ratownikami ludzkości'. W Nome na Alasce zapanowała epidemia dyfterytu, choroby podówczas śmiertelnej. Skończyły się zapasy surowicy i ludziom groziła nieuchronna śmierć - niesprzyjająca pogoda nie pozwalała na start ani lądowanie samolotu. Wtedy ktoś przypomniał sobie o husky. Zaprzęg psów pod przewodem lidera Barto przebył zamarzniętą Cieśninę Beringa i dostarczył mieszkańcom Nome odpowiednią porcję surowicy w ostatnim momencie. Zaprzęg biegł w sumie ponad 127 godzin - czyli ponad pięć dni - w wyścigu o życie mieszkańców Nome.
CHARAKTER
Husky potrzebują człowieka jako przewodnika stada.
Plusy
Bardzo wytrzymałe
Bardzo szybkie w biegu
Mocne
Szanujące swego pana
Inteligentne i dumne
Łagodne
Niekłopotliwe
Łobuzerskie
Minusy:
Uparte
Nieopanowane
Kochające swobodę
Raczej nieposłuszne
Husky jest żywy, inteligentny, ale zarazem jednak samowolny i dość nieprzewidywalny.
Pozwólmy mu biegać - dopiero wtedy będzie szczęśliwy!
Husky ma bez wątpienia wyjątkowo mocny charakter. Swego pana słucha tylko wtedy, kiedy ten zdoła narzucić mu szacunek i posłuch. Jeśli tylko zostaniecie Państwo zaakceptowani jako przewodnik, to husky będzie wspaniałym towarzyszem!
Husky syberyjski będzie łagodnym, ufnym, bardzo przyjaznym i niekłopotliwym psem - krótko mówiąc wspaniałym kumplem - ale tylko wtedy, gdy uzna w Państwu swego pana. Ten wywodzący się w prostej linii od dzikiego wilka pies ma bardzo silne poczucie hierarchii stada.
Dominujący czy zdominowany?
Psy sfory instynktownie dzielą wszystkie stworzenia na te, którym trzeba się podporządkować i na te, które są podporządkowane. Jeśli właściciel husky nie zdoła od początku wytłumaczyć psu, gdzie jest jego miejsce i nie zdobędzie pozycji dominującej wobec psa, to husky zaliczy go do podporządkowanych sobie. Nikt i nic nie odwiedzie wtedy takiego psa od pogonienia za kierdelem owiec albo zwizytowania w celach konsumpcyjnych kurnika, jeśli właśnie poweźmie taki zamiar. I co ważne: w poszukiwaniu silnych wrażeń husky może sobie zorganizować porządne polowanie na kota sąsiadów.
Urodzony, by biegać
Psy Północy uwielbiają ciągniecie sań po świeżym śniegu; co zawdzięczają swym przodkom. Nie jest to dla nich ciężka praca, a czysta przyjemność! Z ekscytacji zachowują się jak szalone, gdy tylko ujrzą uprząż w rękach przewodnika. Husky syberyjski nie jest najsilniejszym z czterech ras psów Północy, ale jest za to bez wątpienia najszybszym z nich. Ciągniecie 'pulka' - małych, podobnych do łódki sanek, ciągniętych przez jednego psa - to jego powołanie. Przewodnik nie siedzi na sankach, tylko biegnie obok nich na nartach, przypięty pasem do sanek i psa.
Nie nadaje się na stróża
Pilnowanie domu, nie wpuszczanie do niego obcych, atakowanie zupełnie nowego psa, jaki zjawił się na podwórku - to wszystko są dla husky rzeczy niepojęte. Nie nadaje się także na stróża, gdyż nie jest ani agresywny, ani nieufny wobec obcych. Wynika to z tego, ze każdy człowiek jest dla niego w kilka chwil 'dobrym kumplem', bądź co bądź Eskimosi wypożyczali sobie swe zaprzęgi... Równie beznadziejne są wszelkie usiłowania uczynienia z niego psa obrończego - ona nawet prawie nie szczeka... Za to od czasu do czasu, z zupełnie nieznanych przyczyn, zaczyna wyć zupełnie niczym wilk.
Samowolny jak żadna inna rasa
Husky mają wyjątkowo silne poczucie samodzielności - ta część ich charakteru do dziś nie poddała się cywilizacji. Gdy chodziło o znalezienie czegoś do jedzenia nie potrzebował żadnych wspólników ni pomocników. Oczywiście, wielce sobie ceni codziennie podstawianą mu pod nos miskę, ale gdyby przypadkiem jej zbrakło, to po prostu upoluje sobie gołębia, kurę czy co tam jeszcze będzie w okolicy....
Pies i dziecko
Husky kocha dzieci, prawdopodobnie wskutek swego silnego poczucia więzi rodzinnych i grupowych, a maluchy nie maja się czegokolwiek obawiać ze strony tego 'prawie wilka'. Jednak husky jako towarzysz dla zupełnie maluczkich nie nadaje się, nie lubi ich powolności i małej ruchliwości. Ale dla nieco starszych jest wymarzonym kompanem - zwłaszcza że nie ma nic przeciw temu, by zaprząc go do wózka i jeździć choćby wokół podwórka!
Husky nigdy nie skarży się na chłód!
Jego gęsty podszerstek pozwala mu na znoszenie temperatur nawet do minus 45 stopni! W jego ojczyźnie bądź co bądź chłody takie nie są wielką rzadkością. By nie odmrozić sobie nosa, pies chowa go podczas snu pod ogon, który służy mu jak najcieplejszy szal.
Idealny właściciel
Przewodnik musi mieć silniejszy charakter niż pies
Od właściciela wymagany jest naturalny autorytet.
Przewodnik musi być sprawiedliwy i obiektywny w ocenie sytuacji
Należy okazywać mu swą sympatię. Husky jest psem dość serdecznym i przepełnionym miłością do swego pana, ale tego samego oczekuje i od niego!
Powinniście państwo być cierpliwi i czujni, gdyż husky bywa nieprzewidywalny.
ŻYCIE CODZIENNE
Jego wytrzymałość jest wprost niewiarygodna - i to nie tylko wtedy, gdy mróz!
Co należy wiedzieć:
Ma ogromny apetyt
Jest czysty
Chętnie ucieka
Uwielbia bieganie na świeżym powietrzu, zwłaszcza po śniegu
Czasami ni z tego, ni z owego, wyje w środku nocy
Jest absolutnie zdrowy
Nie nadaje się na stróża
Husky utrzyma Państwa w dobrej kondycji!
Jest zawsze szczęśliwy, gdy tylko może biegać, przede wszystkim zimą. Im zimniej na dworze, tym lepiej czuje się husky i tym większa jest jego zdolność do pracy! W żadnym wypadku nie wolno go trzymać w zamknięciu i codziennie trzeba mu zapewnić możliwość wyhasania się na świeżym powietrzu.
Czy musi uciekać?
Chyba tak, skoro wszystkie husky to robią - nic nie jest mu droższe ponad szerokie przestrzenie i ma wyjątkową skłonność do samotnych wycieczek (uwaga - nie zawsze umie i chce wrócić!). Husky ucieka nie tylko po to, by się wybiegać, ale także po to, by zapolować. Dlatego cieszy się zasłużenie najgorszą opinią wśród leśniczych i myśliwych, widzących w nim drapieżnika, mordercę ptactwa i zajęcy.
Czy lubi koty?
Na swój sposób nawet bardzo... Ledwo go zoczy, a już ze wszelkich sił goni na śmierć przerażonego kotka - i nic nie potrafi go powstrzymać! Wszelkie wołania, kuszenia, groźby czy nagrody nie zdadzą się na nic...
Czy może chodzić bez smyczy?
W mieście - w żadnym wypadku. Niebezpieczeństwo, że skoczy za czymś, wybiegnie na jezdnię czy przestraszony uskoczy wprost pod samochód jest stanowczo zbyt wielkie.
Warunki życia
Życie w mieście znosi z największym trudem i zupełnie nie nadaje się do trzymania go w mieszkaniu. Husky ukochał niegdyś swobodne życie na łonie przyrody i do dziś nie pozbył się obyczajów swoich przodków. Największą przyjemnością dla psa tej rasy jest bieganie w zaprzęgu i nieustanne przemierzanie rozległych przestrzeni - ruch utrzymuje go we właściwej kondycji i dobrym zdrowiu. Niestety, w naszym kraju tak aktywne zajęcia na śniegu możliwe są tylko zimą - choć od wielu lat niektórzy miłośnicy sportów zaprzęgowych zmieniają sanki na wózek i zaprzęgnąwszy psy buszują po łąkach i lasach także w pozostałych porach roku. Husky jest psem, który musi pracować, a zna tylko jeden rodzaj pracy: ciągnięcie zaprzęgu. Jeśli nawet nieco się zmęczy, to szybko zregeneruje swe siły, a będzie niewiarygodnie szczęśliwy!
Żywienie
Husky nie jest łakomczuchem, choć - zwłaszcza w okresie treningów - nie można mu skąpić pożywienia. Najchętniej zjada do dna, jeśli wdrożymy go do karmienia o tej samej, stałej porze dnia. Posiłek psa powinien składać się z 350 gramów mięsa (ale także niektórych pełnowartościowych podrobów) lub ryby morskiej, uzupełnionych o 250 gramów płatków zbożowych. Racje żywnościowe muszą być dostosowane do wielkości i wagi zwierzęcia, jego aktywności fizycznej i - co bardzo ważne - warunków klimatycznych, w jakich żyje. Latem, podczas upałów, husky je znacznie mniej. Zimą natomiast potrzebuje znacznie więcej tłuszczy i substancji energetycznych, by móc zrównoważyć wydatek energetyczny na ogrzanie ciała.
Zdrowie
Husky jest odporny i zdrowy, dzięki swemu pochodzeniu od psów poddawanych rygorystycznej selekcji na te cechy. Jedyne dziedziczne kłopoty, to niektóre schorzenia oczu, mogące prowadzić do osłabienia lub nawet utraty wzroku i - jak u wszystkich psów domowych - dysplazja stawów biodrowych.
Pielęgnacja Ten prawdziwy sportowiec o niewymyślnym trybie życia nie ma czego szukać w salonach fryzjerskich. Wystarczy w miarę częste przeszczotkowanie i przeczesanie jego bujnej sierści, w celu usunięcia martwego włosa.
Jeśli włos husky po długim spacerze w śniegu jest wilgotny, to nie zaszkodzi przetarcie go szmatką do sucha. Dla poprawy włosa i dodania mu lśniącego połysku dobrze jest dodać do psiej karmy łyżeczkę oleju dziennie. Problemem być może linienie - husky gubi włos dwa razy w roku i to w niewiarygodnych ilościach. Dopiero wtedy widać, ile ten pies ma na sobie futra! Na szczęście linienie przebiega szybko, i po najdalej dwóch tygodniach mamy spokój na następne pół roku.
Czy to prawda, że...
... jego nazwa oznacza 'wyjec'?
Nazwa rasy wywodzi się od słowa oznaczającego wycie - ale dlatego, że husky raczej nie szczeka.
...jest na tyle przywiązany do człowieka, że pogodzi się z życiem w mieszkaniu?
Po dwakroć nieprawda - husky absolutnie nie nadaje się do życia w zamknięciu, a i do człowieka przywiązany jest inaczej niż psy innych ras.
... z wyjątkiem kotów, doskonale zgadza się z innymi zwierzętami domowymi?
To bardzo zależy od tego, jak był wychowany i na co pozwoli mu właściciel. Nie nam co liczyć na to, że nagle zniknie właściwy husky instynkt łowiecki!
... może spać nawet na śniegu?
Prawda. Wykopuje sobie w śniegu dołek i zwija się w nim, przykrywając nos ogonem. |
|